Dr. Dyt. Gizem Köse

Mersin’de doğdu. İlk ve orta öğretim sonrasında fen lisesini dereceyle bitirdi. 2010 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden “Yetişkinlerde Bitkisel Kimyasalları İçeren Besinlerin Tüketim Durumu” isimli tez çalışmasını tamamlayarak mezun oldu. Ardından İstanbul’da özel merkezlerde Beslenme Danışmanlığı’na başladı ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde MBA (Master of Business Administiration) yaptı. Bu sırada NPİstanbul psikiyatri hastanesinde çalışmaya başladı ve Üsküdar Üniversitesi´nde öğretim görevlisi olarak dersler verdi. Psikoloji ve eğitime olan merakını birleştirerek doktoraya başladı. 2017 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden “Üniversite Öğrencilerinin Yeme Farkındalığı’nın Üzerine bir Araştırma’’ isimli tez çalışması ile mezun oldu. Yeme Farkındalığı’nın bilimsel tanımını yaparak, Yeme Farkındalığı Ölçeği’ni Türk kültürüne kazandırdı. Obezite ve Yeme Bozukları üzerine klinik çalışmaları devam eden Dr. Gizem Köse, akademisyenliğini İstanbul Kent Üniversitesi’nde sürdürmektedir.

 

Mesleki Özel İlgi Alanları

1.Yeme Bozuklukları (Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza, Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu ve diğer yeme bozuklukları)

2.Obezite

3.Obezitede Bilişsel Davranışçı Terapi Uygulamaları

4.Tıkınırcasına Yeme Sendromu’nda Terapi Uygulamaları

 

Verdiği Eğitimler

1.‘Yeme Bozukluklarında Beslenme Tedavisi’, Üsküdar Üniversitesi Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSBDT), 2018.

2.‘Bulimiya Nervoza ve Beslenme Tedavisi’, Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, 2018.

3. ‘Yeme Farkındalığı Atölye Çalışması’, Üsküdar Üniversitesi Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSBDT), 2018.

4. ‘Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama Atölye Çalışması’, Janus Psikoloji, 2017.

5.‘Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama İlkeleri’, İstanbul-Caddebostan Rotary Kulübü, 2017.

6.‘Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama Atölye Çalışması’, Üsküdar Üniversitesi Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSBDT), 2017.

7. ‘Kişiye Özel Beslenme’, Üsküdar Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi, 2016.

8.‘Sağlıklı Diyet Önerileri’, Üsküdar Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi, 2016.

9.‘Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar’, Üsküdar Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi, 2016.

10. ‘Hane Beslenmesi’, ‘Gebelik ve Emziklilikte Beslenme’, ‘Çocuk Beslenmesi’, Dursunbey Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi, 2015.

11. ‘Diyetlerde Doğru Bilinen Yanlışlar’, Şişli Belediyesi Kültür Merkezleri, 2012.

12.‘Sağlıklı Beslenme’, Şişli Belediyesi Kültür Merkezleri, 2011.

 

 

 

 

 

 

 

Yayınlar

Uluslararası diğer hakemli dergilerde yayınlanan makaleler

- Köse, G., Tayfur M, Birincioğlu İ, Dönmez A. “Adaptation Study of the Mindful Eating Questionnare (MEQ) into Turkish.”, Journal of Cognitive-Behavioral Psychotherapy and Research, JCBPR2016; 5(3): 125-134.

Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında (Proceedings) basılan bildiriler
- Köse, G., “MoodFood: Yiyecekle Depresyon Önlenebilir mi?”, Sağlıklı Yaşam Sempozyumu, Bildiri Özetleri Kitabı, İstanbul, 2018.

- Köse, G., Dönmez R.Aslıhan. “Bilişsel Davranışçı Terapi’nin Ağırlık Denetimine Etkisi: Yılların Diyetçilerinden Bir Olgu”, Ulusal Çocuk, Ergen ve Yetişkin Obezitesi Kongresi, Bildiri Özetleri Kitabı, Antalya, 2016.

- Köse, G., Dönmez R.Aslıhan. “Psikoterapinin Obezitedeki Etkisi: Kalıcı ve Sağlıklı Zayıflama”, Ulusal Çocuk, Ergen ve Yetişkin Obezitesi Kongresi, Bildiri Özetleri Kitabı, Antalya, 2016.

- Baripoğlu, S. İşiten H.N., Köse, G., Sinirlioğlu Ertaş H., “Olgu Sunumu: Multidisipliner Yaklaşım ile İzlenen, Yeme Bozukluğu Tanılı Üç Prepubertal Olgu: Anoreksiya Nervoza mı, Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu’nun Erken Formu mu?”, 25. Ulusal Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Kongresi, Bildiri Özetleri Kitabı, 70. İstanbul, 2015.

- Köse, G., “Obesity and Physiology of Weight Control”, IV. Uluslararası Tıp Öğrencileri Kongresi MIMSCON2012, Maltepe Üniversitesi, İstanbul/Türkiye, 3-4-5-6 Mayıs 2012, Bildiri Kitabı s:8.

 

Yazılan uluslararası kitaplar veya kitaplarda bölümler

Beslenme ve Diyetetik Güncel Konular VII, “Yeme Farkındalığı”, s: 181.

 

Hakemlik ve Editörlük

Yardımcı Editörlük: Journal of Cognitive-Behavioral Psychotherapy and Research, JCBPR

Kişisel Verilerin Korunması | Gizlilik Ve Çerez Politikası | Mesafeli Satış Sözleşmesi | Kullanım ve Üyelik Sözleşmesi | Cayma ve İade Hakkı